עורכי הדין מילר-ניצן

רשלנות רפואית

אחריות רופא המשפחה

 • PDF

המסגרת החוקית לבחינת סבירות התנהלותו של רופא המשפחה, הינה עוולת הרשלנות. הלכה היא כי על כל רופא, מוטלת חובת זהירות מושגית, כלפי מטופליו.

המשך קריאה...

היקף המידע שרופא חייב למסור למטופל לפני ביצוע הליך רפואי

 • PDF

(הנלווה לחובת קבלת "הסכמה מדעת" של המטופל)

כאשר עולה השאלה האם באי מסירתו של סיכון מסוים הכרוך בביצוע הליך רפואי יש משום הפרה של חובת היידוע הקבועה בחוק זכויות החולה (המהווה חלק אינטגרלי לחובת קבלת "הסכמה מדעת" של המטופל), יש לבחון את מידת השכיחות של הסיכון ואת מהות הסיכון המגולם בו, אל מול מידת דחיפותו של ההליך הרפואי הנדרש, סיכויי הצלחתו והאלטרנטיבות המצויות.

המשך קריאה...

קרע של אב העורקים (דיסקציה של האאורטה)

 • PDF

תיאור הסיבוך הקרדיולוגי ושכיחותו

על פי ספר הלימוד הנפוץ ביותר לקרדיולוגיה של המומחה האמריקאי פרופ' בראונוואלד, Braunwald's Heart Disease – A Textbook of Cardiovascular Medicine,  דיסקציה או, קרע חד של אב העורקים - האאורטה (עד שבועיים ממועד הקרע, להבדיל מקרע כרוני, שגילו מעל שבועיים) הנו סיבוך נדיר וקטלני. עם זאת סיבוך זה מתועד היטב בספרות המקובלת והנפוצה כאחד מהסיבוכים העיקריים בתחום הקרדיולוגיה.

המשך קריאה...

היעדר "הסכמה מדעת" של המטופל לביצוע ההליך הרפואי

 • PDF

הוכחת האחריות והיקף הפיצוי במקרה של הפרת החובה

כאשר מדובר על "הסכמה מדעת" הכוונה היא לזכותו של המטופל לקבל מידע רפואי מלא שיאפשר לו לקבל החלטות טובות ביחס לטיפול רפואי שהוא עתיד לקבל. זכות זו מעוגנת בחוק זכויות החולה, התשנ"ו-1996.

המשך קריאה...

הוכחת הקשר הסיבתי בין תשניק סב לידתי לבין נזק מוחי לילוד

 • PDF

על מנת להוכיח שלפגיעתו המוחית של הילוד אחראי, באופן בלעדי, תשניק סב לידתי (חוסר אספקת חמצן במהלך הלידה) יש להוכיח את קיומם המצטבר של 4 האינדיקטורים הבאים:

 1. חמצת בדם, שבמסגרתה ערכי ה – PH (חומציות) שנמדדו מיד עם צאת הילוד נמוכים מ–7.0.
 2. ניקוד אפגר בין 0 ל – 3 שלא משתפר לאורך 10 דקות.
 3. תמונה קלינית מוקדמת של אנצפלופתיה היפוקסית איסכמית, המתבטאת באבנורמליות ברפלקסים, ובטונוס השרירים.
 4. פגיעה באיברים מרוחקים, הכוללת מעורבות של הכליות, לב ריאות וכו'.

המשך קריאה...

פיגור גדילה תוך רחמי

 • PDF

פיגור גדילה תוך רחמי, או בלעז Intra Uterine Growth Retardation (או Intra Uterine Growth Restriction ) (להלן: "IUGR") הינו שמה של תופעה פתולוגית ידועה ומוכרת בתחום רפואת הנשים והמיילדות. מדובר בסיטואציה שבה במהלך ההריון גורם כלשהוא מונע מהעובר מלגדול כנדרש בתוך הרחם, עובדה שמוצאת את ביטויה בפיגור, או בהאטה, שחלים בקצב הגדילה של העובר ברחם לעומת זה המצופה ממנו.

המשך קריאה...

הפרדות שיליה

 • PDF

הפרדות שיליה – תסמינים, סיכונים, אבחון וטיפול

הפרדות שיליה הינה מצב בו השליה נפרדת מדופן הרחם ומתרחשת במהלך ההריון לפני לידת העובר. הפרדות השליה גורמת לדימום באזור בו השליה מעוגנת לרחם. ככל שיותר שטח נפרד מדופן הרחם וככל שתהליך ההפרדות מהיר יותר גובר הסיכון לאם ולעובר. הסיכון לאם מקורו בדימום שיכול להיות מאסיבי. הסכנה לעובר נובעת מירידה ברמות הדם ולחץ הדם שהוא מקבל וכתוצאה מכך ירידה באספקת חמצן לעובר. במקרים מסוימים ההפרדות עלולה לגרום למצוקה עוברית או אף למותו בתוך הרחם.

המשך קריאה...

מיקומך‫:‬ רשלנות רפואית